Хто “мочить” оборонні закупівлі?
19 вересня 2023 року на сторінці у Facebook Державного підприємства “КБ “Луч”, яке робить для українських захисників “Нептуни”, “Стугни” та “Корсари”, було опубліковано звернення до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, секретаря РНБО України Данілова О. М., Міністра з питань стратегічних галузей промисловості України Камишіна О. М. та Генерального директора АТ «Українська оборонна промисловість» Сметаніна Г. В. з проханням врегулювання відповідності висновків Держаудитслужби законодавству.
Раніше, журналісти-розслідувачі вже докладно писали про шкідливу діяльність голови Державної аудиторської служби України Алли Басалаєвої. Однак, вітчизняні антикорупціонери всіляко заохочували її продовжувати свою “підривну” діяльність, після того, як вона підтвердила в своєму інтерв’ю закупівлю “яєць по 17 гривень”.
Очевидно, після цього Алла Басалаєва відчула свою недоторканність, так само як і окремі антикорупціонери. А, тому, настав час вивчити, хто ж вона така, і чому стала “флагманом” боротьби з корупцією в Україні?
За офіційними даними біографії Алли Валентинівни Басалаєвої, вона народилася в 1981 році в м. Коростень, Житомирської області.
У 2000 році здобула ступінь молодшого спеціаліста в Українському фінансово-економічному інституті за спеціальністю “Правознавство”.
2002 року закінчила Академію державної податкової служби України, отримавши диплом спеціаліста з відзнакою за спеціальністю “Правознавство”, та здобула кваліфікацію юриста. А, 2004 року — там само отримала диплом спеціаліста за спеціальністю “Фінанси”, та здобула кваліфікацію фінансиста.
Після отримання кваліфікації юриста, у 2002-му Алла Басалаєва починає працювати податковим інспектором відділу правового забезпечення Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва. А, у 2005-му, після “Помаранчевої революції”, переходить на роботу до юридичного управління Центральної виборчої комісії, і, згодом, отримує посаду завідуючої відділом та починає представляти ЦВК в судах аж до 2012 року.
Зокрема, на своїй посаді Аллі Валентинівні доводиться зіткнутися з серйозним викликом. В лютому 2010 року, після того як на президентських виборах в Україні переміг Віктор Янукович, Басалаєва змушена захищати ЦВК у Вищому адміністративному суді, внаслідок позову Юлії Тимошенко проти Центрвиборчкому. Однак, навіть не це найважче. Вона повинна змагатися в суді з амбітним Андрієм Володимировичем Портновим, який був членом партії “Блок Юлії Тимошенко” та захищав Тимошенко в судах.
Очевидно, “схрещення шпаг” з самим Портновим не пройшло “даремно”. Адже, після того як Портнов переметнувся до Віктора Януковича та 2 квітня 2010 прийняв пропозицію президента Віктора Януковича зайняти посаду заступника глави Адміністрації Президента України та керівника Головного управління з питань судової реформи та судоустрою, у Алли Басалаєвої все склалося найкращим чином.
Видно, Басалаєва так вразила Портнова своєю спроможністю переконувати судей, що заступник глави АП Януковича, який здійснював кураторство усіма судами (що ми вихаркуємо по цей день), вніс Басалаєву до Указу Президента України №29/2012 від 23 січня 2012 року, та призначив її суддею Дарницького районного суду.
В період “Революції гідності” жодної активності від Алли Валеріївни не зафіксовано, хоча судові рішення того періоду, які масово приймалися у районних судах міста Києва проти протестувальників під тиском Андрія Портнова, підняти не складно. Та, це вимагає кропіткої роботи OSINT.
Онлайн-проект всеукраїнського об’єднання “Автомайдан”, в грудні 2017 року опублікував розслідування про Аллу Басалаєву, в якому зазначено, що у конкурсі кандидатів на посаду судді Алла Валентинівна отримала 88 балів. Цей результат важко назвати найкращим, адже понад 100 кандидатів у рейтингу набрали більше балів. Але, ймовірно, Портнов був “вражений” практичною професійністю пані Басалаєвої.
Також відомо, що 3 лютого 2015 року проти судді Алли Басалаєвої було відкрите дисциплінарне провадження, проте, згодом закрили. А, вже в червні 2016 року сайт політичної партії “Відродження”, яка утримувала депутатську групу в українському парламенті, опублікувала новину, в якій похизувалася, що Верховна Рада України зареєструвала президентський проект постанови №4790 про призначення на посади нових членів Центральної виборчої комісії. У переліку кандидатів була і, запропонована “Відродженням” — Аллуа Басалаєва.
Видання “Главком” тоді стверджує, що Басалаєву на посаду члена ЦВК просував співголова депутатської групи “Відродження” в парламенті — Валерій Писаренко, який входив до групи депутатів, підконтрольної Андрію Портнову, ще в “БЮТ” 2010-го року. В період “Революції гідності” Портнов та Писаренко, ймовірно, разом літали до Москви. Але, і після того, Писаренка вважали членом “групи Портнова”.
Відповідно до Рішення Вищої ради правосуддя від 02 жовтня 2018 року № 3052/0/15–18 «Про звільнення Басалаєвої А.В. з посади судді Дарницького районного суду міста Києва за власним бажанням» Басалаєва Алла Валентинівна 02 жовтня 2018 року відрахована зі штату Дарницького районного суду міста Києва.
20 вересня 2018 року призначена на посаду члена Центральної виборчої комісії Постановою Верховної Ради України № 2559-VIII. 5 жовтня 2018 року склала присягу члена ЦВК. Визначена відповідальною за забезпечення здійснення повноважень Центральної виборчої комісії в Харківській області.
До речі, Валерій Писаренко перебував у тісних відносинах з мером Харкова Геннадієм Кернесом. А, тому, своя людина в ЦВК — в будь-якому разі “окупилася б”… До речі, у 2019 році Валерій Писаренко сам балотувався до Верховної Ради 9 скликання по 168 округу (м.Харків) як безпартійний самовисуванець, де очікувано програв Марії Мезенцевій.
Але, і ця кар’єрна сходинка видалася Аллі Валентинівні замалою.
За даними кореспондентів видання “LB.ua”, напередодні другого туру президентських виборів в Україні у квітні 2019-го року, 18 квітня у парламенті відбулася закрита нарада напередодні пленарного тижня Ради. На нараді взяв слово той самий Валерій Писаренко і повідомив, що “одразу після виборів президента у парламенті з’явиться представник нового президента, з яким доведеться про все домовлятися”, натякаючи на те, що таким представником Зеленського у парламенті буде саме він.
На той момент, керівником партії “Слуга народу” і відповідальним за партійну присутність в парламенті, формально, був Іван Геннадійович Баканов, на той час, майбутній голова СБУ.
Аж у січні 2021 року розслідувачка програми “Схеми” Валерія Єгошина довідується, що Алла Басалаєва була призначена радницею Івана Баканова, вже після того, як він обійняв посаду голови СБУ. І то — завдяки Указу Президента України №24/2021 від 22 січня 2021 року “Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня Соборності України”, коли “секретній” радниці Баканова — Басалаєвій — було даровано звання “Заслужений юрист України”.
Про точну дату звільнення Басалаєвої з позиції радниці Баканова — не відомо. У жовтні 2021 року проросійські телеграм-канали писали, що вона відвідувала щорічний з’їзд партії “Слуга народу” у Трускавці замість свого “шефа” Івана Баканова.
В листопаді 2022-го року, після 9-ти місяців російського вторгнення, особу, ймовірно, пов’язану з російським агентом Портновим, Басалаєву призначили головою Державної аудиторської служби.
У сервісі archive.org можна подивитися декларації Алли Басалаєвої за 2015-й та 2016-й роки, що підтверджує той факт, що якщо декларації і становлять небезпеку, то українське законодавство жодним чином не може повпливати на ці загрози, оскільки, все, що потрапило в інтернет — там і залишається, хоч виключай усе, хоч — відкривай.
Чоловік Алли Басалаєвої — Веселий Олександр Миколайович — до 09.10.2007 працював в Київській обласній державній адміністрації на посаді заступника начальника організаційного відділу апарату, а потім був переведений на посаду начальника відділу адміністрування Державного реєстру виборців. 10 січня 2008 року він був звільнений з цієї посади. З певною долею ймовірності можна припускати, що Олександр Веселий перейшов на роботу в ЦВК до дружини, де працював на посаді завідувача відділу забезпечення розгляду звернень управління юридичного супроводження Реєстру Служби розпорядника Державного реєстру виборців.
Таким чином, і Басалаєва, і її чоловік Веселий, по суті, майже все своє життя працювали на державній службі. Однак, судячи з декларацій, у 2014 році Олександр Миколайович стає власником будинку в Ірпені площею 232 кв. м., вартість якого складає близько 150–180 тисяч доларів США.
А, в кінці 2017-го року в сім’ї держслужбовців з’являється вже і BMW 520 2014-го року випуску.
Ось так, кар’єрна держслужбовиця, яка була призначена Портновим на посаду судді, просувалася людьми Портнова по кар’єрній драбині і потрапила до голови СБУ Баканова, якого ніяк не можуть допитати зараз по кримінальних справах про державну зраду, зараз отримує підтримку від українських реєстрових антикорупціонерів.
От тепер, здається, ми з вами бачили усе…